Ted

Farklı insanlar ve farklı deneyimler: öğrenilecek çok şey var

Intrinsic (İçsel) Motivasyon: Eğitim, İş ve Hayatınızda Yeni Bir Çağ Açın

Behrouz Moumeni, hayatımızda 2 tip motivasyonun olduğunu söylüyor. Bunlar: içsel (bir şeyi sevdiğin/istediğin için yapmak) ve dışsal (dış faktörlerin/baskıların etkisiyle olan) motivasyonlar.  Önemli insanların bir işi uzun yıllar yapmalarının arkasındaki nedenin de içsel motivasyon olduğunu belirtiyor.

Moumeni, üniversitelerin öğrencileri hangi kriterlere göre aldığını merak ediyor ve bunun üzerine yaptığı araştırmada kabul alan öğrencilerin sadece %20’sinin sadece içsel motive olduklarını buluyor.

Sonuçta, üniversitelerin ve işverenlerin seçim sürecinde içsel motive olan adayları almaları gerektiğini çünkü asıl bu adayların şirketi/üniversiteyi geliştirmek için para, rol, statü yerine çalışmak istedikleri için çalışacağı önermesini yapıyor. Bu kurumların dışında, insanların da her zaman bu felsefeyle yaşamını sürdürmeleri gerektiğini, böylece mutlu bir hayata erişebileceklerini söylüyor.


Bakış Açını Değiştir, Oyunu Değiştir

Dr. Alia Crum, kendisinin de bir parçası olduğu 4 ayrı araştırmadan bahsediyor. Bu araştırmaların hepsinin ortak noktası ise “placebo etkisi”. 

Örneğin bir araştırmada otel temizlikçileri iki gruba bölünüyor ve bir gruba bir şey yapılmazken diğer gruba işlerinin iyi bir egzersiz olduğunu, kalori yaktıklarını, sağlıklı bir yaşam için önemli olduğu söyleniyor. Bunun sonucunda işlerinin yararlı olduğunu öğrenen çalışanların; kilo verdikleri, işlerini daha çok sevdikleri, ve yağ oranlarının düştüğü gözleniyor.

Crum da hayatta herkesin bakış açısının bu yönde pozitif olması gerektiğini, (örn. yaşlanmayı kötüye gitme olarak görmek yerime deneyim ve bilgi kazanmak olarak görmek) böylelikle çok daha verimli ve mutlu bir yaşam süreceğimizi anlatıyor.

Kendini Motive Etme Psikolojisi

Scott Geller, bir işin bize söylendiği için değil, kendimiz istediğimiz için yapılması gerektiğini söylüyor. İnsanları 2 gruba ayırarak çoğu insanın bir işi gerçekten başarıya ulaşmak için yapmak yerine başarısızlıktan kaçınmak için yaptığını söylüyor. (örn. sınavı geçmek için derslere girmek/ders çalışmak) Bir işi gerçekten yapmak istediğimiz için yapma motivasyonunun da bu 3 soruya yanıtının evet olmasıyla geldiğini vurguluyor:

1. Bu işi yapabilir misin/yapabilmek için gerekli bilgin var mı?

2. Bu iş, işe yarar mı/başarabilir misin?

3. Bu iş, yapmana değer mi?

Böylelikle kendimizi değecek bir şey yapıyor hisseder, yaptığımız işin kendi tercihimiz olduğunu hatırlayarak motive oluruz.

 

 

 

En İyi Liderler Uyuşturucu Bağımlılarının Yaptıklarını Yapıyor

Michael Brody-Waite, konuşmasında kendisinin uyuşturucu bağımlısı olmasından, Amerika’da en hızlı büyüyen 50 şirket arasında olan şirketini kurma serüvenini anlatıyor.  Bu şirketi kurup başarılı olmasında ise tek etkenin uyuşturucuyu bırakmak için gittiği terapilerden öğrendiği 3 kural olduğunu söylüyor:

1. Olabildiğince dürüst ol

2. Pozitif ya da negatif olabilecek bütün sonuçları kabullen

3. Rahatsız edici işleri sen yap 

 

Hayallerimize Nasıl Ulaşırız?

Stephen Duneier, konuşmasında hepimizin bir hayali olduğundan ve bu hayalleri büyük tek bir parça olarak görmektense küçültmemizi öneriyor.

Örneğin kendisi her gün ulaşım için 1 saat harcadığını ve bu 1 saati müzik dinleyerek verimsiz geçirmektense, Almanca CD’ler alıp her gün 1 saat olmasına rağmen bu CD’leri dinlediğini anlatıyor. Bu ufak değişikliğin hayatına katkısı: ileri seviyede almanca konuşabilmek.

Kısacası, günlük rutinimizde bu büyük hayallerimize ulaşmak, küçük değişiklikler yapmaktan geçer.

Kaliteli Hayatı Ne Oluşturur?

Rober Waldigner, kendisinin de içinde bulunduğu 75 senedir süren hayatı iyi yapan faktörün ne olduğunu arayan bir araştırmanın parçası olduğundan bahsediyor. 

Waldigner, şu anki gençlere sorulduğunda iyi bir hayatın para ve şöhretle olacağını düşüdndüklerini belirtiyor.

75 senelik bu araştırmada 700 civarı kişinin hayatları takip ediliyor ve sonuç olarak iyi bir yaşam sürmenin para ve şöhretin aksine; iyi, güven oluşturan, kendinizi rahat hissettiğiniz ilişkiler kurmaya bağlı olduğu sunuluyor.